AB gaz fiyatları LNG arzıyla ilgili endişeleri artırdı

Avrupa doğal gaz fiyatları; artan LNG arzı endişeleri, Fransa’da devam eden grevler ve Ukrayna işgaline karşı yaptırımların bir parçası olarak AB’nin Rusya’nın ihracatına getirdiği kısıtlamalar nedeniyle Çarşamba günü yukarı yönlü hareket ediyor.

Montel-Foreks’in haberine göre Hollanda TTF hub’ı Nisan vadeli kontrat, gün içinde 45,42 EUR/MWh’e yükseldi. TTF Nisan kontratı Ice Endex’te en son 0,40 euro yükselişle 43,15 EUR/MWh düzeyinden işlem gördü.

İngiltere NBP eşdeğeri ise en son 0,77 peni artışla 106,65 p/th seviyesinden satış yaptı.

Piyasa katılımcıları, Fransa’da LNG terminallerindeki operasyonları durdurup sevkiyatı sınırlayan, emeklilik reformu nedeniyle devam eden grev eyleminin daha geniş bir arz endişesine dönüşme riski taşıdığını söylüyor.

Dün, yıllık 21,5 milyar metreküp kapasiteli üç Fransız LNG terminalindeki işçiler, sektörle eylemlerini Perşembe günü Orta Avrupa Zaman Dilimine (CET) göre 21.00’e kadar uzatmak için oy kullandı.

İsveç Meteoroloji ve Hidroloji Enstitüsü (SMHI) verilerine göre Avrupa’nın bazı bölgelerinde sıcaklıklar, ortalamanın 2 ila 4 °C altına inebilir.

-Foreks Haber Merkezi-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir