Birleşik Krallık TikTok’u devlet cihazlarında yasakladı!

Birleşik Krallık, TikTok’u resmi devlet cihazlarından yasakladı. Kanada, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müttefikler tarafından uygulanan benzer kısıtlamalara yer verildi.

Hükümetten yapılan açıklamaya göre sosyal medya uygulaması Birleşik Krallık yetkilileri tarafından yaygın olarak kullanılmıyor. Uygulanan bu önlem, TikTok’un ana şirketi ByteDance aracılığıyla Çin’le olan bağlantıları ve Çin hükümetinin kullanıcıların kişisel bilgilerini teslim etmeleri için şirketlere baskı yapma olasılığı konusundaki endişeleri yansıtıyor.

İngiltere Kabine Ofisi Bakanı Oliver Dowden Perşembe günü milletvekillerine verdiği demeçte, “Bu, devlet cihazlarıyla ilgili belirli bir riske dayanan orantılı bir harekettir” dedi.

TİKTOK HEMEN YANIT VERMEDİ

CNN Business’in haberine göre, TitkTok, İngiltere’nin yorum talebine hemen yanıt vermedi. TikTok şirketi, ABD ve AB kullanıcı verilerini küresel operasyonlarından ayırmak için teknik ve bürokratik önlemler alarak güvenlik endişelerini gidermek için gönüllü olarak çalıştığını söyledi. Ayrıca Çin hükümetinden kullanıcı bilgileri için herhangi bir talep almadığını ve bu tür çağrılara direneceğini söyledi.

İngiltere’nin duyurusu, TikTok’un ABD hükümetinin şirketin Çinli sahiplerinden hisselerini satmalarını talep ettiğini, aksi takdirde yasaklanma riskiyle karşı karşıya kalacağını açıklamasından bir gün sonra geldi.

AMERİKA YASAYI ONAYLAMIŞTI

Aralık ayında Başkan Joe Biden, TikTok’u federal hükümet cihazlarında yasaklayan yasayı imzalayarak ABD eyaletlerinin yarısından fazlasının oluşturduğu listeye katılmıştı.

ABD’li milletvekilleri, Biden yönetiminin TikTok’a ülke çapında bir yasak getirme yetkisini genişletmeyi önerdi. İki partili bir grup senatör bu ay, Ticaret Bakanlığı’na bağlantılı teknolojileri gözden geçirme ve yasaklama konusunda geniş bir serbestlik tanıyan ve Beyaz Saray’ın hızla memnuniyetle karşıladığı bir yasa tasarısı açıkladı.

 

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*