Fatih Altaylı’dan Ümmet Temalı ‘Biz Bir Milletiz’ Videosuna Sert Çıkış! ‘Bunlar Vatan Haini, Türk Düşmanı’

Gazeteci Fatih Altaylı, YouTube hesabı üzerinden ‘Bir bir milletiz’ sloganıyla ‘ümmet’ temalı video yayınlayan gazetecilere tepki gösterdi. Videoyu yayımlayan Gerçek Hayat Dergisi’nin FETÖ bağlantılı olduğunu vurgulayan Altaylı, ‘Ben bu kişilerin büyük bölümünü gazeteci sınıfına sokmuyorum. Bunlar yancı. Bir kısım var Arap aşığı, bunlar anti Türkçü. Bunların tamamı Türk düşmanı’ dedi.

Geçtiğimiz günlerde iktidara yakın gazeteciler tarafından ‘Biz bir milletiz’ sloganıyla Gerçek Hayat Dergisi üzerinden bir video paylaşıldı. Paylaşımda ‘ırkçılık karşıtı’ olduklarını söyleyen gazeteciler müslüman alemine seslenerek ‘Biz Türküz, Kürdüz, Arapız, Gürcüyüz ve diğerleriyiz. Hepimiz aynı milletin parçalarıyız’ mesajı verildi.

Sosyal medya hesabı üzerinden gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fatih Altaylı ise bu kişilere kimlikleri ve görüşleri üzerinden tepki gösterdi. ‘Ben bu kişileri gazeteci sınıfına falan sokmuyorum’ diyen Altaylı, ‘Bunlar belli görüş sahiplerinin yancıları. Çünkü gazetecilik bir meslektir bir iştir haber üretmeyi gerektir. Ben bunlara gazeteci falan demem. Gazeteciliği ayaklar altına almaya gerek yok’ dedi.

Konuşmasının devamında videoyu yayımlayan derginin geçmişinin karanlık olduğunu söyleyen Altaylı, ‘Bir kaç sene önce Fetullah Gülen’e falan çağrı yapıyormuş. Demek ki bunların bir siyasi düşünceleri yok ya da bunlar başka hesaplar peşinde.’ dedi.

Göçmen istememek ile ırkçılığın farklı bir bağlamda ele alınmasını söyleyen Altaylı, ‘Bunlar ırkçı falan diyorlar ya bunlar vatan haini aslında. Çünkü bu göçmenlerin Türkiye’ye gibi fay hatları olan bir ülkeye yarattığı risk çok fazla. Hiç bir ülke bu kadar göçmen almaz. Almanya almaz, Fransa almaz, İngiltere almaz… Göçmenlerin bu şekilde gelişine karşı olmak başka bir şeydir, ırkçı olmak başka bir şeydir. Göçmenlerin bu şekilde gelişinden yana olmak çok ciddi vatana ihanettir’ dedi.

Altaylı konuşmasının devamında şunları söyledi: 

‘Geçmiş dönemde belirli sayıda göçmen alınabileceğini söyleyen birisiyim. O başka bir şeydir, ipini sapını koparıp da sınırlarımızdan 10 milyon kişiyi içeri almak başka bir şeydir. Bunlar göçmen falan değildir. Bunlar işgalcidir. Bu ülke işgal ediliyor. Her büyük ülke belli oranda göçmen alabilir ama bu çeşitliliğin bir sınırı vardır.

Yani sonuç olarak Arap aşıklığını ayrı bir mesele olarak görürüm, bir kısım var ki Arap aşığı. Bunlar Türklerden nefret ediyorlar. Esas ırkçı bunlar… Bizim vatanımızda yaşıyorlar, bizin pasaportumuzu taşıyorlar ama bunları bıraksan ‘Biz arabız’ diyecekler zaten. Onların yaptığı açıklamanın, onların söylediği kelimenin benim açımdan hiç bir önemi yok. Ha Kuveytli yazar ha bunlar. Bunların tamamı Türk düşmanı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x