“SVB’nin çöküşü NFT işlem hacimlerine darbe vurdu”

Federal Mevduat Sigorta Kurumunun geçtiğimiz Cumartesi günü Silicon Valley Bank‘in kontrolünü eline almasından sonraki gün, DappRadar’a göre yalnızca 12 bin aktif NFT yatırımcısı vardı ve bu sayı, Kasım 2021’den bu yana hiç görülmemişti. Tekli NFT ticareti sayısı o gün toplam 33.112’de kaldı, bu da bu yılın en düşük günlük sayısı oldu.

NFT işlem hacmi, DappRadar’dan alınan bilgilere göre Mart ayının başından itibaren satışların yaklaşık yüzde 16 düşmesiyle birlikte yüzde 51 oranında azaldı.

Ancak değiştirilemez token’ların (NFT) tüm koleksiyonları aynı şekilde etkilenmedi. Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunks dahil olmak üzere NFT ihraççısı Yuga Labs’ın projelerinin taban fiyatları, Cumartesi günü çok az bir düşüş gösterdi ancak hemen toparlanabildi. Bir Twitter kullanıcısı, CryptoPunks’ı USDC ile karşılaştırdı ve CryptoPunks’ın, Silicon Valley Bank’in çöküşünün ardından ABD dolarına karşı değer kaybeden stablecoin’den daha istikrarlı olduğunu öne sürdü.

Banka, müşterilerin para çekme talebi izdihamını karşılamak adına varlıklarının büyük bir kısmını zararına sattıktan sonra çökmüştü.

DappRadar’da bir araştırma analisti Sara Gherghelas, Yuga Labs’ın başarısının CryptoPunks’a yaptığı yatırımla birlikte bir topluluk inşa etme becerisi sayesinde arttığını belirtti. Şirket, Silicon Valley Bank’le çok teması olmadığını söylese de şirketin token sahipleri, haberlere karşı büyük hamlelerde bulunmadı.

Gherghelas, “Çok açık bir yol haritaları var, ekipleri belli ve Ape ekosisteminin ardından iyi bir proje ortaya koymaya karar verdiler.” dedi.

Koleksiyonların hepsi, bankanın çöküşünü hasarsız atlatamadı

Popüler Moonbirds koleksiyonunun arkasındaki NFT topluluğu Proof, haberin 10 Mart’ta yayımlanmasından hemen sonra şirketin, Silicon Valley Bank’e yatırım yaptığı bazı fonları paylaşmak için Twitter’a yöneldi. Ancak bu da sahipler arasında güvensizliğe neden oldu.

DappRadar’a göre Moonbirds, hafta sonu yaklaşık yüzde 18’lik değer kaybetti. Büyük bir sahip, Cumartesi günü 500 Moonbirds sattı ve yüzde 9 ila 33 arasında, toplamda 700 ETH veya yaklaşık 1,1 milyon dolarlık zarara uğradı.

Gherghelas, Proof’un Silikon Vadisi Bank’i ifşa ettiği haberleri, projedeki belirsizliği artırırken son aylarda şirketteki sorunların da sahipleri satış yapmaya ittiğini belirtti. Mayıs ayında gerçekleşecek Proof of Conference’ı iptal ettikten sonra topluluk, şirketin vaatlerini yerine getirip getiremeyeceği konusunda kararsız.

Gherghelas, “İnsanlar, kullanıcılar ve tüketiciler daha seçici hale geliyor ve aşırılık istemiyor, sadece bu NFT koleksiyonunun arkasındaki primleri, avantajları ve olanakları istiyorlar.” dedi.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir