Gaye Erkan, Fed Başkanı Powell ile görüştü

Dünya Bankası-IMF yıllık toplantıları için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Fas Marakeş’te bulunan TCMB Başkanı Gaye Erkan’ın Fed Başkanı Jerome Powell ile yaklaşık 40 dakika görüşme gerçekleştirdiği bildirildi.

Konuya yakın bir kaynağın Reuters’a yaptığı açıklamaya göre Marakeş’te ABD ve Brezilya Merkez Bankası başkanları ile ikili görüşmeler de yapıldı.

Öte yandan aynı kaynak Barclays ve Deutsche Bank ile yatırımcı toplantıları gerçekleştirildiğini belirtti. Geçen hafta Londra’da temaslarda bulunan Şimşek ise bugün Fas’ın Marakeş şehrinde düzenlenen Dünya Bankası-IMF toplantısında enflasyon beklentilerini kontrol altına almak için seçimlerin ardından atılan adımları anlatmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, burada yaptığı konuşmada, pozitif reel faizin enflasyon beklentilerini dizginlemek için olmazsa olmaz bir konumu olduğunu ve Türkiye’nin pozitif reel faize yaklaştığını söylemişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, pozitif reel faizin enflasyon beklentilerini dizginlemek için olmazsa olmaz bir konumu olduğunu ve Türkiye’nin pozitif reel faize yaklaştığını söyledi.

Ekonomi yönetimi bu görüşmelerde ekonomi programını anlatarak, son dönemde Türkiye’ye ilgileri artan yabancı yatırımcıları çekmeyi hedefliyor. Bu kapsamda Bakan Şimşek 19 Ekim’de Paris’te yatırımcılarla görüşmesinin ardından Abu Dabi, Doha ve Riyad’a gidecek.

Şimşek’in BAE ile 50 milyar dolarlık yatırım programının ilk somut adımlarını da bu ziyarette atması bekleniyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x