İmamoğlu iğneledi: Kendini dayatma hakkı yok

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un kurtuluşunun 100’üncü yılını, Üsküdar Meydanı’nda İstanbullularla birlikte kutladı. İmamoğlu, İstanbul’u yönetirken kendi tercihlerinin dayatılmadığına dikkati çekti ve “Çünkü, hiçbir yöneticinin vatandaşa kendi tercihini dayatma hakkı yoktur. Biz, milletimizin her bireyini olduğu gibi kabul ediyor ve olduğu gibi seviyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’un kurtuluşunu Üsküdar Meydanı’ndaki etkinliklerle kutladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da eşi Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte programa katıldı.

“HEPİMİZ CUMHURİYET SAYESİNDE BİR VE EŞİT OLDUK”

İmamoğlu, Üsküdar sahilini dolduran binlerce İstanbulluya şu sözlerle hitap etti:

“Cumhuriyet’le birlikte, hepimiz, sizler, bu memleketin, vatanın her köşesinden gelen sizler, aileleriniz, bu coğrafyanın farklı yerlerinden gelip İstanbul’da yaşayan sizler, hep birlikte, hepimiz Cumhuriyet sayesinde bir ve eşit olduk. Hep birlikte milli iradeye, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne dayanan bir sistem inşa ettik. Cumhuriyetle birlikte, güçlü ve milli bir ekonomiye sahip olduk. Kimsesizlerin kimsesi olmayı kendine görev bilen bir sosyal devlet kurma yoluna girdik. Cumhuriyetle birlikte kadınlar, hak ettiği konuma ulaştı. Cumhuriyetle birlikte, hayatın her alanında büyük bir sıçrama yaşadık. Daha da önemlisi cumhuriyet, bize daha yüksek hedeflere ulaşmak için, izlemeniz gereken o güçlü yolu öğretti. Geleceğimizi şekillendirme hakkına ve gücüne sahip olduğumuzu öğretti.”

“BUNU BİZE ÖĞRETEN CUMHURİYETTİR”

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, cumhuriyetin kurucuları, bu yolculuğu başarmak için her şeye, bizlerin, bu milletin sahip olduğumuzu kanıtladılar. Onlara duyduğumuz minneti ifade etmenin en doğru biçimi nedir biliyor musunuz? Onlarla, yani Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla, o günün ruhuyla, aynı yolda, aynı cesur adımlarla, ileriye doğru hep birlikte yürümektir. İstanbul’u bu anlayışla ve bu duyguyla, göreve geldiğimiz an itibariyle, bu şekilde yönetiyoruz. Bu kadim şehri, bu şehri aziz bir emanet olarak görüyoruz. Kökeni, inancı, düşüncesi ne olursa olsun, bu şehirde yaşayan bütün İstanbullulara sevgi ve saygı duyuyoruz. İstanbul’u yönetirken, kendi tercih ve düşüncelerimizi hiç kimseye dayatmıyoruz, aksine herkesin düşüncesine, yaşam biçimine saygı gösteriyoruz. Çünkü, hiçbir yöneticinin vatandaşa kendi tercihini dayatma hakkı yoktur. Biz, milletimizin her bireyini olduğu gibi kabul ediyor ve olduğu gibi seviyoruz. İşte bunu bize öğreten ve bunu bize veren, cumhuriyettir.”

“ÇAĞDAŞ, GÜÇLÜ BİR CUMHURİYET’İN EŞİT VE ONURLU YURTTAŞLARISINIZ”

“Sizler; çağdaş, güçlü bir cumhuriyetin, unutmayınız, eşit ve onurlu yurttaşlarısınız, her biriniz. Sizin üzerinizde hiçbir güç, hiçbir makam olamaz. İstanbul’un kurtuluşunun bugününde, işte bunu sizlerle paylaşmak isterim. Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılında, sizleri gücünüzü fark etmeye, bu şehrin, bu ülkenin her biriniz eşit hissedarı olduğunuzu, bu şehrin, bu ülkenin sahiplerinin 86 milyon vatandaşımızın olduğunu sizlere hatırlatıyorum. Sizi, bunu bilerek hareket etmeye, hep birlikte umuda, sahip çıkmaya davet ediyorum. İstanbul’umuzun, Fatih Sultan Mehmet Han’ın emanetinin, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının o güçlü istiklal mücadelesiyle elde edilen kurtuluşunun yıl dönümü kutlu. Daima özgür, daima mutlu ol İstanbul. Binler yaşa İstanbul. Binler yaşa cumhuriyet. Yüzüncü yılı kutlu olsun.”

COŞKU GÖRSEL SÖLENE DÖNÜŞTÜ

İstanbullular, ücretsiz konser ve gösterilerin düzenlendiği kutlama alanına 18.00’den itibaren giriş yaptı. Rap müziğinin ünlü ismi Eypio, en sevilen şarkılarını İstanbullularla birlikte söyledi.

Yılların eskitemediği şarkılarıyla sahne alan Sibel Can, İstanbulluları Üsküdar Meydanı’nda gurur gününe ortak etti. Kutlamalar için özel hazırlanan dans ve mapping gösterileri, etkinlik alanında ve İstanbul Boğazı semalarında görsel şölen yaşattı.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x