İspanya’nın “ilk komünist bakanı” Alberto Garzon 38 yaşında siyaseti bıraktı

Garzon, Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri ve Başbakan Pedro Sanchez’in PSOE-Sumar azınlık sol koalisyon hükümetini kurmak için Meclis’ten dün güvenoyu almasının ardından bugün, 5 Haziran 2016’dan bu yana yürüttüğü IU Genel Koordinatörlüğü görevini ve siyaseti bıraktığını mektupla duyurdu.

Koalisyonun küçük ortağı, IU’nun da içinde olduğu sol ve aşırı sol partilerin ittifakı Sumar’da devam edebilmesi için siyasi şartlar olmasına rağmen bırakmayı tercih eden 38 yaşındaki Garzon mektubunda, “Artık İspanyol siyaseti, yeni hükümet ve çözülmesi gereken birçok zorlukla başka aşamaya geçiyor. Uzun süren düşünmeler sonrasında aldığım bu karar kişisel olarak üstlendiğim yol haritasının bir parçasıydı. Nihai kararımı siyasi aşamanın değişmesiyle senkronize etmek için bu anı bekledim.” diye yazdı. Garzon, 18 yaşındayken katıldığı IU’nun liderliğini yapmanın “büyük bir onur” olduğunu belirterek, “aceleyle alınan bir kararla IU’nun başına geçtiğini, herkesin umudunu kestiği bir anda sorumluluk üstlendiğini, tüm bu siyasi süreç boyunca birçok kez uçurumu gördüğünü, tarihinde çok fazla iç kavgalar yaşayan partisinde iç barışı sağlamak için çalıştığını, hatalar da yaptığını ama gemiyi onararak, sosyalizmi gösteren pusulayı takip ederek yoluna devam eden, güçlü bir IU bıraktığını” ifade etti.

Garzon bundan sonra çocuklarına ve ailesine daha fazla zaman ayıracağını vurguladı. Henüz 26 yaşındayken, 2011 yılında IU’dan Meclis’e “en genç milletvekili” olarak giren Garzon, Ocak 2020’dan bu yana bakan olmasına rağmen 23 Temmuz’da yapılan erken genel seçimlerde aday olmamıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x