İsrail’in Gazze’ye saldırılarında bir günde 4 Hamas yetkilisi öldü

Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırılarında Hamas’ın üst düzey komutanlarından Ayman Nofal’in öldüğünü açıkladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, yapılan açıklamada, Kassam Tugayları’nın hayatını kaybettiğini açıkladığı Ayman Nofal, Kassam Tugayları’nın yüksek askeri konseyinin bir üyesiydi ve Merkez Gazze bölgesinden sorumluydu.

ÜÇ HAMAS YETKİLİSİ VE AİLE ÜYELERİ DE SALDIRILARDA ÖLDÜ

Hamas radyosuna göre, İsrail’in bugün Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında Hamas tarafından atanan ve sınırlardan sorumlu olan Fouad Abu Btihan ve akrabaları da öldü.

Hamas’tan bugün sabah saatlerinde yapılan açıklamada da İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda iki Hamas yetkilisinin öldürüldüğü açıklanmıştı. Yazılı bir açıklama yayımlayan Hamas, hukuk sorumlusu Teysir İbrahim ile Vaiz Vail ez-Zerid’in Gazze’deki evlerinin İsrail savaş uçakları tarafından bombalandığını belirtmişti.

Saldırıda iki Hamas yetkilisinin yanı sıra evde bulunan aile fertlerinin de yaşamını yitirdiği kaydedilen açıklamada, ‘Filistin özgürleşene kadar mücadelenin süreceği’ ifade edildi.

İSRAİL-HAMAS ÇATIŞMASI 11’İNCİ GÜNÜNDE

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e ‘Aksa Tufanı’ adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı. Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti. Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 299’u asker 1400 İsraillinin hayatını kaybettiği, 3 bin 968 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 2 bin 778 kişinin yaşamını yitirdiğini, 10 binden fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu. İşgal altındaki Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 61 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 1250 kişinin yaralandığı belirtilmişti. İsrail’in saldırılarında ayrıca 13 gazeteci yaşamını yitirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x