İzmir’de ‘toplumcu belediyecilik’ sempozyumu

Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde 17 Aralık 2023 Pazar günü İzmir Mimarlık Merkezi’nde “İzmir Yerel Seçimler ve Toplumcu Belediyecilik Sempozyumu” gerçekleştirilecek. Sempozyumda öne çıkan belediyecilik deneyimlerinden kentte yaşanan sorunlara kadar pek çok konuyu ele alacak.

Alanında uzman pek çok katılımcının yer aldığı sempozyumun düzenleme kurulunda; Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi, ODTÜ Ege Mezunları Derneği, TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi yer alıyor. Kent hakkı, afetlere dirençli kentler, üretici belediyecilik, kent yoksulluğu, demokratik katılım, temiz enerji gibi pek çok kavram “Toplumcu Belediyecilik ve Siyasal Mücadeleler”, “Toplumcu Kentsel Politikalar” ile “Yeniden Umut ve Mücadele Mekânları” oturum başlıklarında tartışılacak.

YENİ TOPLUMSAL ÖRGÜTLENME MODELLERİ ELE ALINACAK

Düzenleme Kurulu, emekten ve halktan yana tüm kurum, kuruluş ve İzmirlileri etkinliğe katılmaya davet etti. Yeni toplumsal örgütlenme modellerinin de ele alınacağına dikkat çeken Düzenleme Kurulu; oturumlarda Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Cervatoğlu, Dikili Eski Belediye Başkanı Osman Özgüven, Anayasa Hukukçusu Mithat Sancar, İnsan Hakları Savunucusu Hacer Foggo, Sanatçı/Yazar Ercan Kesal ve çeşitli yazar, gazeteci, hukukçu ve akademisyen ile farklı meslek gruplarının temsilcilerinden oluşan zengin bir konuşmacı listesi bulunduğunun altını çizerek etkinlik sonrası sempozyum sonuç metni yayınlanacağını belirtti.

Forum bölümünde ise ‘’İzmir’de nasıl bir yerel yönetim istiyoruz?” sorusu etrafında toplumcu belediyecilik açısından kadın, genç, engelli, ekoloji, tarihsel-kültürel miras, kent suçları, şehircilik politikaları, kooperatifçilik, yerel seçimler vd. başlıklar yurttaşlar tarafından ele alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x