Mt. Gox Kabusunun Dönüşüyle Bitcoin ve Altcoinlerde Dev Tasfiye!

Bitcoin piyasası ani ve yaygın bir satış dalgası yaşadı ve küresel kripto piyasasının değeri %1 oranında düşerek şu anda 1,65 trilyon dolar seviyesinde yer aldı. Önde gelen kripto para birimi Bitcoin, saatler içinde 43.400 dolardan 42.500 dolara düşerek yüzde 2’lik bir düşüş yaşadı ve ETH, SOL, BNB ve XRP gibi diğer büyük altcoinler üzerinde domino etkisi yarattı.

Yüksek fonlama oranları devam ediyor

Geleneksel yıl sonu Noel Baba rallisi beklentilerine rağmen, kripto piyasası artan fonlama oranlarıyla boğuşuyor ve yatırımcılar arasında endişeye neden oluyor. Coinglass türev borsası veri platformu, “Fonlama Oranları çılgına dönüyor. Büyük dalgalanmalar bekliyoruz” diyerek ilgili eğilimi vurguladı.

Artan fonlama oranlarına tepki olarak trader’lar uzun pozisyonlarını hızla terk ederek piyasada daha geniş çaplı bir satışı tetikledi. Sadece bir saat içinde 40 milyon dolarlık uzun pozisyon tasfiye edildi ve son 24 saat içinde toplam 170 milyon dolarlık tasfiyeye katkıda bulunuldu. Özellikle, hem uzun hem de kısa pozisyonlar etkilendi; 90 milyon doların üzerinde uzun pozisyon ve 79 milyon doların üzerinde kısa pozisyonlar tasfiye edildi.

Mt.Gox’tan önlemler

KBu sıradai dğkripto piyasası volatiliteyle boğuşurken, uzun süredir faaliyette olmayan Bitcoin borsası Mt. Gox’un alacaklılarının, borsanın kapanmasından neredeyse on yıl sonra itibari para geri ödemeleri almaya başladıkları bildirildi. Reddit r/mtgoxinsolvency sayfasındaki gönderiler, kullanıcıların PayPal aracılığıyla Japon Yeni cinsinden geri ödeme almaya başladığını gösteriyor.

Haber, Mt. Gox’un mülkünü denetleyen mütevelli heyeti Nobuaki Kobayashi’nin 21 Kasım’da gönderdiği ve alacaklıları geri ödemelerin başlaması hakkında bilgilendiren bir e-postanın ardından geldi. Geri ödeme sürecinin 2024 yılına kadar devam etmesi beklenirken bireysel geri ödemelerin kesin zaman çizelgesi henüz belirlenmedi.

Kripto piyasasının hem piyasa dinamiklerinden hem de Mt. Gox alacaklılarının geri ödeme alması gibi dış olaylardan etkilenen son türbülansı, kripto para birimi alanının doğal değişkenliğinin altını çiziyor. Yatırımcılar, mevcut piyasa koşullarını yönlendirirken ve kendilerini ortamdaki potansiyel değişimlere göre konumlandırırken, Cuma günkü yıllık opsiyon teslimatı da dahil olmak üzere yaklaşan olayları yakından izliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x