Yazılımcılar İçin En İyi 7 Not Alma Uygulaması

Programlama yani yazılım ile ilgilenen kişilerin sürekli not almaya çalıştığını bilirsiniz. Çoğu not alma uygulaması yazılımcılar düşünülerek tasarlanmadı. Bu uğurda aldığınız notların aşırı düzenli olması gerekir ki hedefinize ulaşmaya çalışırken yaşadığınız stres, umutsuzluk ve tükenmişliğe yenik düşmeden projenizi nihayete erdirin.

Bir web, masaüstü veya mobil uygulaması geliştiren herkesin işine yarayabilecek harika 7 not alma uygulamasını derlediğim bu yazıda daha önce ismini duymadığınız uygulamalar olduğuna eminim.


Boost Note

Boost Note, kodlayıcılar için not alma uygulaması söz konusu olduğunda sektörün favorilerindendir. Markdown biçimlendirme ve klasör tabanlı organizasyon gibi bazı modern not alma özelliklerine sahiptir. Ayrıca popüler bir özellik olan snippet’lere de sahiptir.

Kod bloklarınızı doğrudan normal notların içine yerleştirebiliyorsunuz. Ayrıca birkaç kod bloğunu tek bir notta toplamak ve gruplamak için ayrı snippet tipi notlar da oluşturabiliyorsunuz. Hatta görev yönetimi sağlamak amaçlı onay kutusu tabanlı listeleri de destekliyor.

Boost Note’un en iyi yanı açık kaynaklı ve tamamen çapraz platform olmasıdır. Programlama notlarınız Boost Note’u kullandığınız tüm platformlarda senkronize olacaktır. Boost Note’u denemek isterseniz ücretsiz bir plan sunuyor. Notlarınızın  eski sürümlerine istediğiniz gibi bakabilme, özel klasör ve 10 GB depolama alanı gibi tüm özelliklerden yararlanmak için Pro planı 8$ olarak ücretlendirilmiş.


Notion

Notion, 2016 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana, geliştiriciler için en çok aranan not alma ve üretkenlik uygulamalarından biri haline geldi. Dolayısıyla, BT alanında çalışıyorsanız ve tüm görevlerinizi düzenli tutmak istiyorsanız, bu uygulama sizin için biçilmiş kaftan diyebilirim.

C++, Java, Python ve HTML de dahil olmak üzere renklendirme ve vurgulama için 60’tan fazla programlama dili desteği sunuyor. Kod bloklarınızı öne çıkarmak için çeşitli LaTeX işlevlerini ve markdown öğelerini destekliyor. Şahsen bir geliştirici olarak önemli sayılabilecek miktarda zaman kazanıyorum, hatta klavye kısayollarını kullanırken aşırı keyif alıyorum.

Notion, not almanın yanı sıra, ihtiyaç duyanlar için çok sayıda işbirliği aracına sahip bir proje yönetim yazılımıdır. Uygulama kişisel kullanım için ücretsiz olsa da sürüm geçmişine erişmek istiyorsanız veya iş kullanımı için ekip işbirliği özellikleri istiyorsanız ücretli planlarını düşünebilirsiniz.


Quiver

Quiver, işleri esnek tutmayı seven programcılar için en iyi not alma uygulamalarından biridir. Notlarınızın içine gömülü kod ile hem markdown hem de LaTeX formatlarındaki metni karıştırabilir ve eşleştirebilirsiniz. Quiver ayrıca uygulamada özel bir kod düzenleyicisine sahiptir. Rakiplerinden daha temiz ve duyarlı bir arayüzü bulunuyor, bu da programcılar için not almayı çok daha kolay hâle getiriyor.

Sözdizimi vurgulamaya gelince, bu uygulama 120’den fazla programlama dilini destekliyor. Dropbox, Google Drive, iCloud ve daha fazlası için bulut depolama senkronizasyonu bulunuyor. Kod notlarınızı JSON dosyaları olarak sakladığından, değişiklikleri izlemek için sürüm kontrolünü kullanabiliyorsunuz.

Quiver bu kadar harikaysa neden üçüncü sırada? Gerçek şu ki, sadece Mac’te mevcut. Mac işletim sistemi harika bir programlama ortamı olsa da, Quiver rutin olarak diğer işletim sistemleri arasında geçiş yapan yazılımcılar için kullanılabilir bir uygulama olmaktan çıkıyor.


OneNote

Microsoft’un hayranıysanız OneNote sizin için en iyi not alma uygulaması olabilir. Ancak yakın zamana kadar programlama dilleri için sözdizimi vurgulamadan yoksundu. Neyse ki ücretsiz bir eklenti sayesinde OneNote artık sözdizimi vurgulamayı gayet iyi bir şekilde destekleyebiliyor.

Eklenti biraz hantal çalışsa da OneNote’u kod notlarınız için saklamaya elverişli kılması güzel. OneNote’un not paylaşma özelliği de ortak projeler için harika diyebilirim. Linux istisna olmak üzere neredeyse tüm büyük platformlarda kullanılabilir.


CherryTree

CherryTree, programcılar için çoğu not alma uygulamasından farklı olarak daha çok kişisel bir wiki diyebiliriz. Yani bir iş birliği etrafında toplanan kimselerin bu program üzerinden yeni sayfalar oluşturmasına, sayfalarda düzenlemeler yapmasına ve bu sayfaları birbirine bağlamasına olanak sağlayan bir yapısı mevcut. Çok hızlı olması onu en iyi not alma uygulamalarından biri yapıyor. Eğer bir hız tutkunuysanız direkt bu uygulamayı önerebilirim.


Sublime Text

Eğer bir programcıysanız muhtemelen Sublime Text‘i zaten biliyorsunuzdur. Aslında bir not alma uygulaması değil, bir metin editörüdür. Bununla birlikte programlama notları için mükemmel bir uygulama diyebilirim. Sublime Text’in özellikleri üretkenliği arttırmak için harika, hatta birden fazla editör bölmesine ayırabiliyor olmamız aşırı müthiş bir olay.

SideBarEnhancements her Sublime Text kullanıcısı için mutlaka yüklenmesi gereken bir eklentidir. Kenar çubuğuna, çoğunlukla dosyalara sağ tıkladığınızda menüde olmak üzere birçok iyileştirme ekler. PlainTasks eklentisi, görev tarzı bir yapılacaklar listesini doğrudan düzenleyiciye dahil eder. Notlarınızı Markdown’a almak istiyorsanız MarkdownEditing yine çok şık bir eklenti.

Sublime Text oldukça pahalı olsa da ücretsiz sürümünün süresi yoktur. Ara sıra tam sürümü almanızı hatırlatan bir açılır pencereyle başa çıkmak zorundasınız.


TickTick

TickTick, programcılar için diğer not alma uygulamalarına çok benzeyen bir yapılacaklar listesi uygulamasıdır. Ancak diğerlerinden çok daha üstün olan ince bir özelliği var, her liste öğesinin bir “açıklama” alanı var. Bu alan temelde tam bir not defteri. Bir programcı olarak TickTick’i kullanarak tüm görevlerinizi ayrı ayrı liste öğeleri olarak takip edebilir ve her bir göreve özel notlar saklayabilirsiniz.

Tam gelişmiş bir yapılacaklar listesi uygulamasının tüm avantajlarına sahip olursunuz, klasör organizasyonu, alt görevler, yinelenen görevler, hatırlatıcılar, öncelikler ve aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey. TickTick, Linux hariç tüm büyük platformları destekliyor ancak hangi cihazı ve işletim sistemini kullanırsanız kullanın web uygulamasına sonuna kadar güvenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x